Diskuse s návštěvníky
Na této stránce si můžete pročíst zodpovězené dotazy. Pokud máte další náměty či zkušenosti, které by mohly být ostatním
užitečné, pošlete mi je z části kontakt. Průběh regrese Romana Červenková, 19.06.2006 Co se děje, když nás uvádíte do regrese? (nevím, jak jinak to probíhá..)
A může regrese proběhnout, i když člověka nic netrápí a chce to zkusit pouze ze zvědavosti?
A co se s člověkem děje, když nahlíží do svého minulého života?Křičí např.? třese sebou atd.. ?
A může se člověk(když regresi podstoupí třeba podruhé)vidět i jinde? jako že žil vícekrát? stalo se to někdy? Re: Průběh regrese
Dalimila Valdová, 19.06.2006
Dobrý večer.
Budu reagovat postupně na jednotlivé dotazy.
- Dám vám příklad. Např. přijde klient s bolestmi hlavy. Vybaví si událost, kdy ho hlava naposledy bolela, to, co si běžně pamatuje, např. před týdnem. Tuto událost si znovu projde, tak, že ji popisuje, říká, co se s ním děje, jak hlavu cítí. Pak si vybaví starší, např. před půl rokem. A tak dále, až najde událost, kde je příčina, např. autonehoda, kdy si hlavu rozbil. Tuto událost si pak prochází opakovaně až do odeznění (odreagování) bolesti. Příčin však může být více, proto hledáme ještě starší událost, kde je další příčina. Může to být např. porodní trauma, kdy ho bolí hlava při průchodu porodními cestami. Zase se znovu prochází až do odeznění bolesti. Pak si třeba vybaví událost z doby před sto lety, kdy spadl z koně a praštil se o kámen... Celé to probíhá jako, zjednodušeně řečeno, řízený rozhovor mezi terapeutem a klientem, jež k vede k odstranění potíží. Vše probíhá tak, že klient si to, co říká uvědomuje a pamatuje.
- Regrese není vázaná na trauma, člověk si může vybavovat i příjemné události, nebo něco jen tak ze zajímavosti, třeba co dělal před pěti sty lety. Ale pak už to není terapie (tj. způsob léčby), ale jen jakýsi výlet třeba ze zvědavosti. Každý člověk toho není hned napoprvé schopen, lépe se tyto věci dělají s lidmi, kteří už mají s regresí zkušenost.
- Když "nahlížíte" do minulého života, záleží na tom, na co narazíte a podle toho reagujete. Když se zpracovává trauma, člověk si vybavuje nepříjemné věci, proto většinou u toho radostně nevýská. Ale nejsou to žádná dramata, jak to občas někdo líčí. Po opakování, kdy dojde k odreagování, se mění postoj k situaci, mizí nepříjemné pocity a tutéž událost může projít s úsměvem. Cílem je právě ono odreagování.
- Poslední otázce nerozumím. Můžete upřesnit?
Zdravím Dalimila Valdová Re: Průběh regrese
Romana Červenková, 24.06.2006
ta posledni otazka: tim jsem myslela...
Nejaky clovek podstoupi regresi a octne se treba v 16. stoleti...
a potom jde na regresi znovu:: ocitne se zase v 16. stoleti, nebo jinde?
jako jestli zil vicekrat...? Průběh regrese
Dalimila Valdová, 25.06.2006
Když provádíme regresi, tak "nejdeme tzv. po životech", ale po potížích. Zase to uvedu na příkladu. Díky bolestem nohy si např. člověk vybaví událost ze 16. století, kdy mu ji usekli. Potom si ale klidně vybaví událost třeba ze 13. století, kdy si nohu zlomil. Pak může následovat dalších dvacet událostí, které jsou ze starších časových období.
Může se ale stát, že potom přijde na další sezení kvůli strachu ze tmy a klidně si zase může vybavit jinou událost ze 16. století. A může to být buď v tom stejném životě, který si vybavil v souvislosti s bolestmi nohy, nebo i v jiném. Století trvá sto let a klidně tam může zvládnout i několik existencí.
Z takové praxe vyplývá, že člověk neprožil jen jeden minulý život, ale mnohem více existencí. Lidé, kteří se regresí zabývají více, s tím mají bohaté zkušenosti. Zjistit tyto věci je nejen zajímavé, ale i velmi poučné. Re: Průběh regrese
Roma, 3.07.2006
aha... tak to je zajímavé..
Mám ale ještě jeden dotaz...
Může člověk podstoupit regresi jen ze zvědavosti? Já jsem si totiž četla jeden článek a tam psali, že to může být škodlivé .. Re: Průběh regrese
Dalimila Valdová, 5.07.2006
Předpokládám, že máte na mysli něco jako "výlet" do minulých životů. (ale regrese neznamená jen návrat do minulého života, může to být návrat třeba do dětství ap.) Takže k tomu "výletu". Je to možné provádět, ale ne každý člověk je hned schopen si vybavit, co dělal např. před sto lety. Někdo má totiž problém i s tím, aby si vybavil, co dělal včera.
Předpokládejme ale, že dotyčný má dobré vybavovací schopnosti a dovede si to za pomoci terapeuta vybavit. Může zjistit různé věci. Třeba jako dítě (v minulém životě) je spokojený, žije ve spořádané, klidné rodině, má kamarády a i při regresi se cítí stejně dobře. Pak ale může narazit na nějakou traumatickou situaci, kdy se např. topil v řece. Pak je pravděpodobné, že se mu začne třeba špatně dýchat, může mít strach z vody (pokud ho nemá už před "výletem"). V tom případě si musí terapeut se vzniklou situací poradit a věc s klientem zpracovat tak, aby problém odstranili. Pak to "škodlivé", jak píšete není. To by bylo jen v případě, že by sezení přerušili a věci nedali do pořádku.
Je potřeba, aby takovýto zvědavý člověk byl předem upozorněn na možné komplikace, které mohou nastat a na postup v případě, že nastanou. Mnohem lépe to jde s lidmi, kteří se už hodně problémů pomocí regrese zbavili, jsou "zběhlými" klienty a je jasné, že se případný problém dá lehce odstranit. Rozhodně bych se do podobných akcí nehrnula s lidmi psychicky labilními, či závislými na jakékoliv droze.
Dalimila Valdová |